Instalacja fotowoltaiczna – z czym łączyć, aby więcej oszczędzać?

O tym, że instalacja fotowoltaiczna w firmie oznacza oszczędności, nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet pomimo aktualnie mniej korzystnych zasad rozliczania energii wyprodukowanej przez panele, w dalszym ciągu własny prąd wyjdzie taniej, niż ten pobierany z sieci. Tym bardziej widać to w przedsiębiorstwach, które przez cały okres funkcjonowania zakładu wykorzystują duże pokłady mocy. W słoneczne dni są one w stanie dużą część zapotrzebowania pozyskać z fotowoltaiki, prawie nie sięgając po źródła firm energetycznych.

Ci przedsiębiorcy, którzy nie załapali się na system opustów, są teraz zmuszeni korzystać z net-billingu. Nie jest to tak korzystny system jak ten poprzedni. Dlatego warto zastanowić się, czy nie zainwestować w dodatkowe rozwiązania, które mogłyby sprawić, że wytwarzanie własnej energii stałoby się bardziej opłacalne. Optymalizacja układu energetycznego w firmie wiąże się z dużymi kosztami, i to należy mieć na uwadze. Jednak sama instalacja fotowoltaiczna nie będzie tak wydajna, jak mogłaby być, gdyby połączyć ją z np. pompą ciepła czy klimatyzacją. Jeżeli zatem zastanawiasz się, czy potrzebujesz paneli fotowoltaicznych oraz skorelowanych z nią dodatkowych urządzeń, musisz rozważyć czy Twój budżet Ci na to pozwala, czy inwestycja w ogóle się zwróci oraz czy Twoja firma rzeczywiście potrzebuje tyle prądu, aby wyłożone środki nie były wyrzucone w błoto.

Instalacja fotowoltaiczna – system net-billing

Instalacja fotowoltaiczna w przedsiębiorstwie to szansa na spore oszczędności. Jednakże założenie paneli może okazać się mało korzystne, jeżeli nie zostaną one połączone z innymi zespołami urządzeń. Wszystko przez wprowadzony w 2022 roku nowy system rozliczeń, tj. net-billing.

Przedsiębiorcy będący prosumentami, którzy zawarli umowę na instalację fotowoltaiczną do 31 marca 2022 roku, przez następne 15 lat mają jeszcze możliwość korzystania z systemu opustów. Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje już bowiem net-billing. Każdy, kto po tym czasie założył panele, nie ma już wyboru. Musi uczestniczyć w systemie odsprzedażowym prądu.

Nowa metoda rozliczeń odebrała prosumentom możliwość nieodpłatnego przekazywania do sieci wytworzonej nadwyżki zielonej energii i następnie odebranie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Aktualnie, w nowym systemie, możesz już jedynie sprzedawać wyprodukowany prąd.

Net-billing zmusza do handlu energią elektryczną z przedsiębiorstwami energetycznymi na ich zasadach. W tym systemie jeżeli nie zużyjesz na własne, i co bardzo istotne – bieżące potrzeby wytworzonej energii, nadwyżkę musisz sprzedać do sieci. Nie masz przy tym możliwości negocjowania cen. Są one z góry ustalane przez przedsiębiorstwo energetyczne. Następnie, jeżeli będziesz tego potrzebował, możesz odkupić wyprodukowaną przez siebie nadwyżkę w niższej cenie. Ceny sprzedaży są niskie, a odkupu wysokie. Jak widzisz, nie ma to wiele wspólnego z konkurencyjnym handlem. Przypomina to bardziej walkę z monopolistą. Maksymalna kwota zwrotu stanowi bowiem równowartość 20% wartości energii elektrycznej sprzedanej do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Co jeżeli prześlesz do sieci więcej prądu, niż sam potrzebujesz? Znając rządzących, pewnie myślisz, że wszystko przepadnie. Otóż nie, tutaj prawodawca wykazał się łaskawością. Jeżeli bowiem nie zużyjesz wyprodukowanych nadwyżek energii, to otrzymasz ekwiwalent pieniężny. Jeżeli po upływie 12 miesięcy od sprzedaży do sieci nadwyżki energii, otrzymane środki nie zostaną przez Ciebie wykorzystane na zakup prądu, przedsiębiorstwo energetyczne zwróci Ci je w pieniądzu.

Nie nastawiaj się jednak na zyskowny handel prądem. Wskazywałem już wyżej, że jest on nieopłacalny. Dlatego też instalacja fotowoltaiczna powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Jeżeli się już na nią zdecydujesz, dokładnie zweryfikuj, ile mocy zużywa Twoja firma i dobierz do tego wszelkie parametry urządzeń.

Więcej na temat rozliczania się z przedsiębiorstwami energetycznymi pisaliśmy w artykule: Zasady rozliczania fotowoltaiki.

Jak sprawić, aby instalacja fotowoltaiczna stała się bardziej opłacalna?

Co zrobić, aby zwrot z inwestycji w panele był korzystniejszy? Połącz instalację z innymi rozwiązaniami, które pozwolą Ci zoptymalizować cały proces produkcji własnego prądu. Co warto zatem dokupić? Zastanówmy się.

Magazyny energii

Pierwszym co przychodzi na myśl przy produkcji własnego prądu, jest możliwość magazynowania energii. Jest to możliwe dzięki specjalnym akumulatorom, które pozwalają na gromadzenie nadwyżek prądu. Będziesz mógł je następnie wykorzystać na zasilanie urządzeń, maszyn czy siedziby firmy np. w czasie przerwy w dostawie prądu.

Dzięki magazynowi nie będziesz zmuszony odsprzedawać nadwyżki i następnie odkupować jej po niekorzystnych stawkach. Omijasz zatem cały ten system handlu, który nie jest zbyt zyskowny dla Twojego portfela.

Zakup akumulatora to także dobry uczynek dla środowiska. Energia słoneczna nie degraduje natury. Więcej prądu ze słońca oznacza mniej prądu z węgla (przypomnę, że nie posiadamy żadnej elektrowni atomowej). Oczywiście nie jest to tak czarno białe jak chcieliby tego „zieloni” aktywiści. Wyprodukowanie akumulatora również niesie zagrożenie dla planety. Dlatego też jeżeli zdecydujesz się na magazyn energii, wybieraj świadomie i odpowiedzialnie. Postaw na produkt o najdłuższej żywotności. Jakościowe akumulatory są w stanie pracować efektywnie nawet 30 lat. A to już coś.

Na końcu porozmawiajmy o cenach. Magazyn energii to duży wydatek. Małe pojemności zaczynają się od 15 tys. zł, te największe mogą osiągać nawet ceny rzędu 60 tys. zł i więcej.  Dla firm, które do funkcjonowania nie wymagają znacznej ilości prądu, zakup magazynu może mijać się z celem. Ile lat taki magazyn musi pracować, aby inwestycja się zwróciła? Sam musisz to ocenić. Zobacz, ile masz nadwyżki i zdecyduj, czy 20-30 lat użytkowania baterii rzeczywiście sprawi, że na koniec zostanie Ci więcej pieniędzy w kieszeni.

Pompa ciepła

Pogoda w Polsce jest, jaka jest. Nie rozpieszcza i daje nam więcej zimnych i deszczowych dni, niż tych słonecznych i gorących. Dlatego też każdy z nas potrzebuje ogrzewania. Nie istnieją raczej siedziby przedsiębiorstw, które byłyby pozbawione kaloryferów czy ogrzewania podłogowego. Stąd też całkiem niezłym wyjściem jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła.

Instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą ciepła pozwala „za darmo” podgrzewać wodę, która następnie jest przesyłana do urządzeń grzewczych lub po prostu do kranu. Pompy ciepła są w stanie również ochładzać pomieszczenia w gorące dni.

Co więcej, pompy ciepła akumulują energię słoneczną w formie energii termicznej. Dzięki temu nadwyżka prądu jest niejako „magazynowa”. Niewykorzystany prąd posłuży zatem do ogrzania wody użytkowej w zasobniku, z którego będziesz mógł korzystać w późniejszym terminie. Może nie jest to tak efektywne jak magazyn energii, ale zawsze jest to jakaś wartość dodana.

Pompa ciepła również nie należy do najtańszych rozwiązań. Ceny tych urządzeń zaczynają się od około 15 tys. zł i potrafią dochodzić do 45 tys. zł. W odróżnieniu od magazynu energii pompa ma sens również bez fotowoltaiki. Po prostu z panelami jej eksploatacja jest tańsza.

Klimatyzacja

Pompa ciepła to duży wydatek. A jak jest z klimatyzacją? Tutaj Twój budżet tak nie ucierpi. Małe jednostki zaczynają już od 3 tys., te większe mogą dochodzić nawet do 8 tys. zł. Mowa tu oczywiście o zakupie klimatyzacji z usługą montażową.

Wbrew temu co ludzie czasami myślą, klimatyzacja nie służby wyłącznie do ochładzania. Ma ona również funkcję osuszania, redukcji zanieczyszczeń, a te bardziej zaawansowane (droższe) mogą także całkiem efektywnie ogrzewać. To sprawia, że instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z klimatyzacją sprawdzi się doskonale w każdym biurze czy hali zakładowej.

Dobrze przemyślany montaż klimatyzacji może zastąpić nawet pompę ciepła. Specjalistyczne urządzenia mogą składać się nawet z jednej jednostki zewnętrznej i aż do pięciu jednostek wewnętrznych. To sprawia, że ochładzana i ogrzewana może być cała Twoja siedziba firmy, nie tylko biuro prezesa.

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystywana w motoryzacji?

Jak instalacja fotowoltaiczna może być wykorzystywana w motoryzacji? Otóż dzięki niej możesz naładować akumulator swojego elektrycznego auta. Ekologiczność e-samochodu jest kontrowersyjna. W końcu w realiach Polski taki pojazd porusza się w rzeczywistości na węgiel. Jednak stacja ładowania i instalacja fotowoltaiczna sprawi, że Twój samochód będzie się poruszał na „zielony” prąd. Dodatkowo wszystkie przejazdy takim autem będą darmowe. To dobre dla Twojego portfela i dla natury. Nie ma tutaj przegranych. Co więcej, zakup ładowarki nie wiąże się z ogromnymi wydatkami. Ceny takich urządzeń zaczynają się już od 2 tys. zł.

Podobne wpisy